← Hlavní stránka Proces Reference Nezávazná poptávka

Q1–Q3 2026: 800 nástupů filipínských pracovníků u 36 českých firem

Devět měsíců, jedna země, skutečné nástupy do práce — ne zadané pozice. 800 lidí z Filipín nastoupilo od ledna do září 2026 do 36 českých firem v pěti sektorech. Kolik měsíčně, kam, v jakých profesích, v jak velkých skupinách — a kam míří rok 2026 podle stavu vízových řízení.

Nezávazně probrat nábor

Krátce: Leden–září 2026 v Česku: 800 nástupů filipínských pracovníků u 36 zaměstnavatelů, v průměru 89 měsíčně — čtyři lidé každý pracovní den. Rekordní měsíc červen: 150 nástupů. Devět z deseti lidí míří do automotive (60 %) a strojírenství a výroby (30 %); největší profesní skupina jsou montážní a výrobní operátoři (477). Medián věku 33 let. Od roku 2023 je to v ČR celkem 3 343 nástupů a rok 2026 směřuje podle vízové pipeline k přibližně 1 200.

Datový přehled leden–září 2026: 800 nástupů filipínských pracovníků u 36 českých firem, nástupy po měsících — leden 57, únor 67, březen 112, duben 115, květen 51, červen 150 (rekord), červenec 78, srpen 82, září 88; Q1 236, Q2 316, Q3 248
Nástupy filipínských pracovníků u českých zaměstnavatelů po měsících, leden–září 2026. Zdroj: evidence Orienta Czech a Prime Search.

Devět měsíců v číslech

800nástupů filipínských pracovníků u českých firem za leden–září 2026
36zaměstnavatelů v 5 sektorech napříč celou Českou republikou
89nástupů měsíčně v průměru — čtyři lidé každý pracovní den
150nástupů v červnu — rekordní měsíc; Q2 celkem 316

Měsíc po měsíci

Měsíc 2026NástupůKvartál
Leden57Q1 · 236
Únor67
Březen112
Duben115Q2 · 316
Květen51
Červen rekord150
Červenec78Q3 · 248
Srpen82
Září88
Celkem leden–září80089 / měsíc

Nástupy nejdou rovnoměrně — kopírují vlny výběrů v Manile a vízových řízení o 4–5 měsíců dříve. Slabší květen a silný červen jsou dvě strany téže vlny; od července drží tempo kolem 80–90 měsíčně i při vyčerpané měsíční kapacitě Programu kvalifikovaný zaměstnanec, protože nastupují lidé s kartami vyřízenými dříve.

Kam nastupují: sektory

SektorFiremNástupůPodíl
Automotive1148460 %
Strojírenství a výroba1524430 %
Stavebnictví4476 %
Hotelnictví a služby3132 %
Zemědělství a potraviny3122 %
Celkem36800100 %

Devět z deseti lidí míří do automotive a strojírenské výroby — tedy do směnných provozů, kde rozhoduje praktický test v Manile a tempo, ne papírový certifikát. Automotive má méně firem, ale větší skupiny (44 lidí na firmu v průměru); strojírenství je naopak nejširší — 15 zaměstnavatelů, typicky 10–20 lidí na projekt.

Jaké profese

Profesní skupinaNástupůPodíl
Montáž a výrobní operátoři47760 %
CNC a obrábění7710 %
Svářeči a kovovýroba476 %
Stavební profese476 %
Truhláři a dřevovýroba476 %
Logistika a sklad263 %
Zámečníci a seřizovači253 %
Hotelnictví a služby172 %
Lakýrníci162 %
Slévárenství111 %
Zemědělství a potraviny101 %
Celkem · 11 skupin800100 %

Velikost projektu: od pěti lidí po celý závod

Nástupů na firmuFiremCo to typicky je
1–512Doplnění směny, specialista, první zkouška spolupráce
6–2014Nová linka nebo směna — nejčastější formát ve strojírenství a stavebnictví
21–506Rozšíření výroby nebo skladu, CNC pro strojírenský závod
50 a více4Celé provozy v automotive — nástupní skupiny po desítkách lidí ve vlnách

Třetina firem začala pěti a méně lidmi. Stejný proces platí pro pět lidí i pro celý provoz: zadání → výběr a test v Manile → rozhodnutí zaměstnavatele → Program kvalifikovaný zaměstnanec → zaměstnanecká karta → přílet → aftercare.

Kdo nastupuje

33let — medián věku nastupujících pracovníků
86 %ve věku 25–39 let
Věková skupinaNástupůPodíl
do 25 let273 %
25–2921727 %
30–3426433 %
35–3920626 %
40–44709 %
45 a více132 %
Celkem n = 797, u 3 osob věk neevidován797100 %

Typický nastupující je muž nebo žena kolem třicítky s praxí z výroby doma nebo v zahraničí — věk, ve kterém se jede na dlouhodobý kontrakt a drží se. Jak probíhá výběr a testování, popisujeme krok za krokem.

Od roku 2023: 3 343 nástupů v České republice

RokNástupů v ČRPoznámka
2023469První celý rok vlastního náboru přes Prime Search v Manile
2024939Dvojnásobek; získání vlastní licence DMW
2025967Při 4 791 Filipíncích zařazených do Programu za celou ČR — téměř každý pátý přes nás
2026 k 14. 10.968Loňský celoroční výsledek překonán už v říjnu
Celkem 2023–20263 343Pouze Česká republika, bez Slovenska

Výhled: rok 2026 směřuje k přibližně 1 200 nástupům

Čtvrtý kvartál neodhadujeme z přání, ale ze stavu vízových řízení k 14. říjnu 2026 — každý člověk v pipeline má konkrétní fázi.

168už nastoupilo v říjnu (k 14. 10.)
258schválených víz čeká na přílet
271žádostí o vízum podaných od července
92 %podaných žádostí končí nástupem
Q4 2026Odhad nástupůZ čeho vychází
Říjen~210168 už nastoupilo, zbytek jsou schválená víza s letenkou
Listopad~135Schválená víza čekající na přílet
Prosinec~55Žádosti podané od července, po odečtení neúspěšných; Vánoce brzdí lety
Q4 celkem≈ 400800 (Q1–Q3) + ≈ 400 = ~1 200 za rok 2026

Co to znamená pro zaměstnavatele, který plánuje rok 2027

Od zadání k nástupu je to dnes 4–5 měsíců — a mezi tím jsou Vánoce. Kdo chce lidi ve výrobě v březnu, potřebuje mít výběr v Manile hotový v listopadu. Měsíční kapacita Programu je od léta vyčerpávaná; aktuální stav, mzdové kritérium pro rok 2027 a termíny držíme na stránce Programu, reálné lhůty v Jak dlouho trvá nábor z Filipín.

Plánujete výrobu na rok 2027? Pošlete pozice, počty a termín — nezávazná poptávka. Do 48 hodin odpovíme s harmonogramem a nejbližším výběrovým dnem v Manile.

ODBORNÝ GARANT STRÁNKY

Tomáš Surka — 15+ let v recruitmentu a mezinárodní pracovní migraci, Managing Partner Orienta Czech s.r.o., zakladatel SURKA Group a spoluzakladatel Prime Search Manpower Agency Inc. (Manila). Pravidelně komentuje pracovní migraci pro Hospodářské noviny, Forbes či Ekonom. LinkedIn ↗

POPTÁVKA

Hledáte
zaměstnance?

Do 48 hodin dostanete kalkulaci a reálný harmonogram nástupů.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle Zásad ochrany osobních údajů.